İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Brezilya’nın Amazon Bölgesinde Göçmen Teknesinde 9 Ceset Bulundu

Brezilya’nın Amazon Bölgesinde Göçmen Teknesinde 9 Ceset Bulundu

Haber Haber -
21

Amazon Bölgesinde Batı Afrika’dan Gelen Göçmenlerin Dramı

Brezilya’nın Amazon bölgesinde, Batı Afrika’dan geldiği sanılan bir teknede 9 göçmenin cesedi bulundu. Euronews’in aktardığı habere göre, Mali ve Moritanya’dan Avrupa’ya doğru yola çıktığı belirtilen göçmenlerin cesetleri, Para eyaleti açıklarında balıkçılar tarafından bulundu.

Teknenin Yolculuğu ve Tehlikeler

Yetkililer, 12 metre uzunluğundaki teknenin 17 Ocak’ta Moritanya’dan ayrıldığını tahmin ediyor. 25 yağmurluk ve 27 cep telefonu bulunması, asıl yolcu sayısının çok daha fazla olduğuna işaret ediyor. Teknenin İspanya’nın Kanarya Adaları üzerinden Avrupa Birliği’ne (AB) girmeyi hedeflediği düşünülüyor.

Kurtarma ve Defin İşlemleri

Ölenler, BM Mülteci Ajansı, Kızıl Haç ve Uluslararası Göç Örgütü gibi gruplar ile Brezilya polisi, donanması ve sivil savunma teşkilatları tarafından düzenlenen bir törenle defnedildi. İspanya İçişleri Bakanlığı’na göre bu yıl Afrika’nın kuzeybatı kıyılarından AB’ye geçmeye çalışan göçmen sayısında %500 artış yaşandı.

Atlantik Tehlikesi ve Göçmenler

Güçlü Atlantik rüzgarları nedeniyle tehlikeli olan bu yolculuk sırasında yakıtı biten ya da bozulan tekneler rotalarından çıkıp aylarca sürüklenebiliyor. Bu durum göçmenlerin genellikle susuzluk ve açlıktan ölmesine neden oluyor. İspanyol bakanlığına göre bu yıl şimdiye kadar 14 binden fazla Afrikalı göçmen Kanarya Adaları’na ulaştı. Şubat ayında AB ve Moritanya, insan kaçakçılığını engellemek ve göçmen teknelerini caydırmak amacıyla 210 milyon euro’luk bir anlaşma imzaladı.

İlgili Yazılar