İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. TikTok, Yapay Zeka İçeriği Etiketleme Kararı Aldı

TikTok, Yapay Zeka İçeriği Etiketleme Kararı Aldı

Haber Haber -
18

TikTok, Kullanıcılarına Daha Fazla Şeffaflık Sağlamak İçin Adım Attı

‘TikTok’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, dijital içeriğin yapay zekayla üretildiğinin farkında olmayan kullanıcıların yanlış yönlendirilmesini engellemek amacıyla, platformun kendi bünyesinde kullanıma sunduğu filtrelerdeki gibi içeriklere etiketleme getirildi.

TikTok, İçeriklere Meta Veri Ekleyerek Yapay Zeka Kullanımını Belirginleştirecek

Açıklamada, platforma yüklenen fotoğraf ve video içeriklerine meta veri eklenerek yapay zeka ile üretilen içeriklerin belirlenip etiketleneceği bilgisi verildi. Gelecekte ses dosyalarının da bu amaçla taranacağı belirtildi. TikTok, bu adımıyla yapay zeka içeriğini etiketleyen ilk video paylaşım platformu olma özelliğini taşıyor.

İçerik Kimlik Bilgileri Teknolojisi Kullanılacak

Açıklamada, Adobe, Arm, Intel, Microsoft ve Truepic firmalarının işbirliğiyle oluşturulan İçerik Kanıtlama ve Orijinallik Koalisyonu’nun (C2PA) “içerik kimlik bilgileri” teknolojisinin kullanılacağı belirtildi. Bu teknolojinin, şeffaflığa daha fazla katkı sağladığı vurgulandı.

Diğer Teknoloji Şirketleri de Benzer Adımlar Atıyor

Geçen yıl Meta, yapay zeka araçlarıyla üretilen içerikler için teknik standartlar belirleme çalışmaları yürüttüğünü duyurmuştu. Google ise YouTube ve diğer platformlarında yapay zeka etiketlerinin kullanımına yönelik adımlar atmaya hazırlanıyor.

İlgili Yazılar