İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türksat 6A Uydusu İçin SpaceX Tesislerinde İncelemeler Yapıldı

Türksat 6A Uydusu İçin SpaceX Tesislerinde İncelemeler Yapıldı

Haber Haber -
14

Türkiye’nin İlk Milli Haberleşme Uydusu Türksat 6A için SpaceX Tesislerinde İnceleme

Bakan Uraloğlu, Türksat 6A uydusu için SpaceX’in Tesislerini Ziyaret Etti.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olan Türksat 6A’nın fırlatma törenine katılmak üzere ABD’ye giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, SpaceX firmasının Texas eyaletinin Brownsville şehrinde bulunan tesislerinde incelemelerde bulundu.

SpaceX Tesislerinde Detaylı İnceleme

Burada ana üretim alanlarını gezen Bakan Uraloğlu, yapılan çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Ziyaretin ardından yaptığı değerlendirmede, SpaceX’in ana üretim tesislerinin teknoloji, mühendislik ve alın terinin buluştuğu yer olduğunu vurguladı. Uraloğlu, “Starship roketi ile 60 alçak yörünge uydusunu buradan aynı anda fırlatabilecekler” ifadelerine yer verdi.

Uraloğlu’nun Değerlendirmesi

Bakan Uraloğlu, SpaceX’in roketlerini ürettiği ana üretim tesislerini gezdiklerini belirterek, “Burada teknoloji, mühendislik, alın teri ve emek var. Starship roketini burada üretiyor ve fırlatıyorlar. Üretim tesisi ile fırlatma tesisinin aynı yerde olması önemli. Tasarlayan, projelendiren, üreten ve fırlatan aynı mühendis ekip. Her şeyi kendileri yapabilir durumdalar. Starship roketi ile 60 alçak yörünge uydusunu buradan aynı anda fırlatabilecekler.” dedi.

Türksat 6A Uydusu İle İlgili Açıklamalar

Uraloğlu, Türksat 6A uydusunun Florida’nın Cape Canaveral bölgesindeki SpaceX’in merkezinden başarıyla fırlatıldığını ve herhangi bir aksaklık yaşanmadığını belirtti. “Güneş panellerinin açılmasından sinyal alınmasına kadar bütün aşamalarda olması gerekenler oluyor. Türksat 6A’yı beraberce, ülke olarak yaptık ve uzaya gönderdik.” şeklinde konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Türksat 6A uydusunu ülke olarak ürettiklerini ve gelecekte de benzer başarıları elde etmeyi hedeflediklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteğiyle uzay projelerine devam edeceklerini ifade etti.

İlgili Yazılar