İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Ötegezegen “HD 189733 b”nin Atmosferinde Hidrojen Sülfür Tespit Edildi

Ötegezegen “HD 189733 b”nin Atmosferinde Hidrojen Sülfür Tespit Edildi

Haber Haber -
17

Johns Hopkins Üniversitesi Araştırmacıları, James Webb Uzay Teleskobu Verilerini Kullandı

EurekAlert sitesinde yer alan habere göre, ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılar, “HD 189733 b” adlı ötegezegenin atmosferini inceledi. Bu ötegezegenin atmosferinde eser miktarda hidrojen sülfür olduğunu tespit ettiler.

Ötegezegenin “Çürük Yumurta Gibi” Kokuyor Olabileceği Belirtiliyor

Araştırmacılar, Dünya’dan yaklaşık 64 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu ötegezegenin hidrojen sülfür içermesi sebebiyle “çürük yumurta gibi” kokuyor olabileceğini kaydetti. Gezegenin yaklaşık 950 santigrat derece sıcaklığa sahip olduğu belirtilirken, yaşam belirtisi aramadıklarını ifade ettiler.

Hidrojen Sülfür Diğer Gezegenlerde de Araştırılabilir

Araştırmacılardan astrofizikçi Guangwei Fu, atmosferde tespit edilen hidrojen sülfürün diğer gezegenlerde de incelenebilecek bir molekül olduğunu vurguladı. Fu, bu tür çalışmaların diğer gezegenlerin oluşumu hakkında önemli ipuçları verebileceğini belirtti.

Sonuçlar “Nature” Dergisinde Yayınlandı

Araştırmanın sonuçları “Nature” dergisinde yayınlanarak bilim dünyasının erişimine açıldı. Hidrojen sülfürün, gezegenlerin oluşumundaki rolü ve karmaşık moleküllerin varlığı konusundaki önemi üzerine yapılan bu çalışma, bilim insanları tarafından büyük ilgi gördü.

İlgili Yazılar