İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türksat 6A Uydusu, Türkiye’nin Uzay Yayıncılığı Serüvenine Yeni Bir Başarı Halkası Ekleyecek

Türksat 6A Uydusu, Türkiye’nin Uzay Yayıncılığı Serüvenine Yeni Bir Başarı Halkası Ekleyecek

Haber Haber -
12

Türksat 6A Fırlatılmasına Hazır

Türkiye’nin 1994’te başlayan uydu yayıncılığı serüvenine önemli bir adım daha atılıyor. Türksat 6A’nın fırlatılması için geri sayım başladı.

Uçuş Amerika’dan Gerçekleştirilecek

Türksat 6A’nın fırlatılması için gözler Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uzay üssünde olacak. Falcon 9 roketiyle fırlatılacak olan Türksat 6A’nın, Türkiye saatiyle 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece 00.20’de uzaya gönderilmesi planlanıyor.

Bakan da Katılacak

Fırlatma törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da katılacak. Bu önemli an, Türkiye’nin uzay çalışmalarındaki ilerlemesinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Kapsam Alanı Genişleyecek

Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Türksat’ın kapsam alanı genişleyecek. Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeler de artık Türksat’ın kapsama alanı içerisinde yer alacak. Bu durum, Türksat’ın ulaştığı nüfusun 3,5 milyardan 5 milyara çıkmasını sağlayacak.

Uydu Hizmeti İhracatı Artacak

Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının da önemli ölçüde artması hedefleniyor. Yeni uydunun hizmete girmesiyle özellikle yurt dışında görev yapan insansız hava araçlarının kontrolü, Türksat uydularıyla daha güvenli hale gelecek.

İlgili Yazılar