İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. İnsan Cildinden İlham Alan Elektronik Deri Geliştirildi

İnsan Cildinden İlham Alan Elektronik Deri Geliştirildi

Haber Haber -
9

İnsan Derisinden Esinlenerek Geliştirildi

İnsan derisindeki reseptörler, dokunulan yerdeki kuvveti ve gerilimi algılama yeteneğine sahip olup, bu doğal mekanizmadan esinlenen araştırmacılar insan cildinin üç katmanı olan epidermis, dermis ve hipodermise sahip bir elektronik deri geliştirdi.

Çin’deki Araştırmacıların İcadı

Çin’deki Tsinghua Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından geliştirilen bu elektronik deri, yüzeydeki basınç, sürtünme ve gerilimi aynı anda çözümleyerek algılayabiliyor. Science adlı hakemli dergide yayımlanan çalışmaya göre, bu deri türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyor.

Çeşitli Alanlara Katkı Sağlaması Bekleniyor

Yara bandı gibi parmağa takılabilen bu elektronik derinin üç boyutlu yapısında, dış uyaranları algılayabilen çok sayıda reseptör bulunuyor. Sensörlerin topladığı sinyaller, derin öğrenme algoritmalarıyla birleştirilerek nesnelerin sertliğini ve şeklini doğru bir şekilde saptayabiliyor.

Biyomedikal Teşhis ve Robotlar İçin Potansiyel

Araştırmacılar, bu yeni teknolojinin insansı robotlardan biyomedikal teşhise kadar çeşitli alanlara katkı sağlayabileceğini belirtiyor. Elektronik derinin, tıp alanında kullanılan robotların parmak uçlarına takılarak erken aşamalarda isabetli teşhis ve müdahaleler yapma potansiyeli olduğu vurgulanıyor.

İlgili Yazılar