İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Fransa’da Erken Genel Seçimlerin İlk Turu Sonuçları Açıklandı

Fransa’da Erken Genel Seçimlerin İlk Turu Sonuçları Açıklandı

Haber Haber -
11

Aşırı Sağcı RN Partisinin İttifakı 10 Milyon Oy Aldı

Fransa’da erken genel seçimlerin ilk turunda, aşırı sağcı RN partisinin ittifakı yaklaşık 10 milyon seçmenin oyunu aldı. Bu sayı, geçerli oyların üçte birine denk geliyor. Aşırı sağcı ittifak yüzde 33,15 oyla birinci sırayı alırken sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi ittifakı yüzde 28 ile ikinci sıraya yerleşti. Macron’un “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” ittifakı ise yüzde 20 oyla üçüncü oldu.

İlk Turda Sandalye Dağılımı Belli Oldu

Seçimlerin sonucunda sahipleri belirlenecek 577 sandalyeden 76’sının kazananları ilk tur oylamasında belli oldu. İlk turda seçilen milletvekillerinden 39’u aşırı sağ, 32’si sol ittifak, 2’si Macron ittifakı ve kalan 3’ü merkez sağdaki Cumhuriyetçiler ve diğer sağ partilerin adayları oldu.

İkinci Tur Öncesi Durum

Ülke için kritik önem taşıyan genel seçimlerin ikinci turu 7 Temmuz’da yapılacak. Anketlere göre aşırı sağ salt çoğunluğa ulaşamayabilir. Son anketler, aşırı sağcı RN ittifakının salt çoğunluğu sağlayamayabileceğini öngörüyor.

Başbakan Gabriel Attal’ın Açıklamaları

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, aşırı sağın salt çoğunluğa ulaşma durumunda olduğunu belirterek, sol ve merkez ittifakların aşırı sağa karşı üstü kapalı işbirliğine gittiğini vurguladı. Çok sayıda adayın ikinci tura kaldığı seçim bölgelerinde merkez ve sol ittifak adaylarının aşırı sağcı aday aleyhine yarıştan çekilmesi dikkat çekti.

Diğer Partilerin Durumu

Fransa’da merkez sağdaki Cumhuriyetçiler partisi ile Macron’un ittifakı, seçimin en büyük kaybedenleri oldu. Aşırı sağın oyu 14 puan, sol ittifakın oyu 2 puan artarken Macron ittifakı 6 puan, Cumhuriyetçiler ise 4 puan kaybetti.

İlgili Yazılar