İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. AB Konseyi, Ukrayna ve Moldova ile Katılım Müzakerelerine Başlıyor

AB Konseyi, Ukrayna ve Moldova ile Katılım Müzakerelerine Başlıyor

Haber Haber -
20

Belçika’nın Açıklamasına Göre Üyelik Süreci Başlıyor

AB Konseyi dönem başkanı Belçika tarafından yapılan açıklamada, üye ülkelerin büyükelçiler seviyesindeki toplantısında Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerine başlama kararı alındığı belirtildi. İlk hükümetlerarası konferanslar 25 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Hükümetlerarası Konferans: Aday Ülkenin AB Üyelik Müzakerelerinin İlk Adımı

Hükümetlerarası konferans, bir aday ülkenin AB üyelik müzakerelerinin ilk resmi aşaması olarak kabul ediliyor. Üyelik sürecinin ise yıllar sürebileceği biliniyor. Konferansın, 25 Haziran’da AB dışişleri bakanları toplantısı sırasında Lüksemburg’da gerçekleşeceği açıklandı.

Macaristan Vetosu Aşıldı

Ukrayna ve Moldova, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında AB’ye üyelik başvurusunda bulunmuştu. İki ülke, 23 Haziran 2022’de adaylık statüsü almış, üyelik müzakerelerinin başlatılması kararı ise 23 Aralık 2023’te alınmıştı. Geçen hafta AB Komisyonu, her iki ülkenin müzakerelere başlamak için gerekli kriterleri yerine getirdiğini duyurmuştu. Ancak Macaristan’ın veto etmesi nedeniyle karar askıday kalmıştı.

1 Temmuz’da AB dönem başkanlığının Macaristan’a devredilecek olması, Belçika ve AB Komisyonu’nun müzakerelerin başlaması için çabalarını hızlandırmıştı.

İlgili Yazılar