İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. İngiltere’de Koli Basili Hastalık Vakalarında Artış

İngiltere’de Koli Basili Hastalık Vakalarında Artış

Haber Haber -
29

UKHSA’nın Açıklamasına Göre…

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da koli basili bakterisinin neden olduğu hastalıklarda artış yaşandığını duyurdu. Açıklamada, bakterinin kanlı ishal gibi ishal türleri ve idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olduğu vurgulandı. Hastalıkların bulaştığı kişi ve hayvanlarla temas sonucu ortaya çıktığı belirtilirken, bulaş kaynağının henüz tespit edilemediği kaydedildi.

Vakaların Dağılımı

4 Haziran itibariyle Birleşik Krallık genelinde 113 vaka tespit edildi. Bunun 81’i İngiltere’de, 18’i Galler’de, 13’ü İskoçya’da görülürken, bir vaka da Kuzey İrlanda’da saptandı. En genç vakada 2 yaşında iken en yaşlı vakanın 79 yaşında olduğu belirtildi. Öngörülere göre yıl sonuna kadar vaka sayısının 1500’e ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Önlemler ve Tavsiyeler

Salgının yayılmasını engellemek için, el hijyenine dikkat edilmesi, gıda hijyenine önem verilmesi, meyve ve sebzelerin iyice yıkanarak pişirilmesi, ishal durumunda diğer insanlarla temasın kesilmesi ve mümkünse evden çıkılmaması tavsiye ediliyor. Hastanede tedavi altına alınanların yüzde 60’ının bulaş kaynağı olabilecek bilgileri paylaştığı belirtildi.

Uyarılar ve Öneriler

UKHSA Vaka Yöneticisi Trish Mannes, koli basilinin ishal, mide krampları, kusma ve ateşe neden olabileceğini ifade ederken, hastalık belirtileri olanların yemek hazırlamamaları konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca, Gıda Standartları Kurumu’ndan yapılan açıklamada, salgın kaynağının bir veya birden fazla gıda ürünü olabileceği üzerinde duruldu ve gıda hazırlama süreçlerinde dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

1 yaş altı bebekler, sütten kesilen çocuklar, uzun süre idrar yapmayan 5 yaş altı çocuklar ile 7 günden uzun ishal ve 2 günden uzun kusma şikayeti olanların en kısa sürede sağlık kuruluşlarına başvurmaları öneriliyor.

İlgili Yazılar