Guncel

Türkiye’deki Suriyelilerle ilgili çarpıcı araştırma! Faturalardan şikayetçiler

Gaziantep Üniversitesinde görevli akademisyenlerin hazırladığı “Gaziantep’teki Suriyeliler” başlıklı araştırmada dikkat çekici sonuçlara ulaşıldı. Araştırma sonuçlarına göre Gaziantep’te yaşayan Suriyelilerin yüzde 65’i ülkesine dönmek istiyor. Öte yandan mültecilerin büyük bir kısmı da günlük hayattaki faturalardan şikayetçi…

Gaziantep Üniversitesi’nde görevli akademisyenler Suriye’de başlayan iç savaştan dolayı Gaziantep’e göç etmek zorunda kalan Suriyelilerle ilgili geniş çaplı bir araştırmaya imza attı. Akademisyenlerin 2018 ve 2020 yıllarında gerçekleştirdiği 2 aşamalı “Gaziantep’teki Suriyeliler” adlı araştırmada çarpıcı sonuçlara rastlanıldı.

EN BÜYÜK SORUNLARI FATURALAR

Araştırmada 2018’de ülkesine dönmek isteyen Suriyelileri oranı yüzde 56 çıkarken bu oranın 2020 yılında yüzde 65’e yükselmesi dikkat çekti. Araştırma sonucunda Suriyelilerin en büyük probleminin gündelik hayat faturaları olduğu ortaya çıkarken Suriyelilerin Gazianteplilere oranla entegrasyona daha yakın oldukları sonuçlara yansıdı.

20 BİN KİŞİYLE BİRE BİR GÖRÜŞME YAPILDI

Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerine bağlı 174 mahallede yapılan araştırmada yarısı Suriyeli diğer yarısı Gaziantepli olan 4 bin 500’den fazla haneye gidilirken yaklaşık 20 bin kişiyle görüşüldü.

Care International’in Turkey ve IOM’in katkılarıyla yapılan araştırma “Gaziantep Monitörü 2020” ismiyle kitaplaştırılırken araştırmada Gaziantepliler ve Suriyeliler arasındaki benzerlikler, farklılar, Suriyelilerin uyumu ve daha birçok konu ele alındı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com