Guncel

Prim borcu yapılandırması nasıl olacak? Faiz ve ceza siliniyor…

FAİZ VE CEZA SİLİNİYOR 

Yapılandırma yasası (7326 sayılı yasa) vergi borç ve cezası, idari cezalar, trafik cezası, öğrenim kredisi gibi milyonlarca borçlu vatandaşa önemli imkanlar sağlıyor. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim borcu olanlar için bulunmaz fırsat sunan yasa, yıllardır biriken ve faiziyle katlanan primlerin hem o dönemin tarifesiyle hem de cezasız ödenmesini sağlıyor. O yüzden kırk yılda bir gelecek bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor. Peki yasanın sağladığı imkanlar neler? İşte detayları… 1-Hangi borçlar yapılandırma kapsamına giriyor?

  • PAYLAŞ 

1-Hangi borçlar yapılandırma kapsamına giriyor? 

Yapılandırma 30 Nisan 2021’den önce kesinleşen borçları kapsıyor. Bunlar şöyle: Sigorta primleri. Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri. İşsizlik sigortası primleri. İdari para cezaları. İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları. Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar. Bağkur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası (canlandırma) halinde doğan alacaklar. İsteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri. Burada özellikle, köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar (esnaf) ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlara sağlanan fırsatlar var. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com