Guncel

Kanal İstanbul planları itirazlar üzerine değişti: Tayakadın ve Yeniköy tekrar planlandı

Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir’in, yapılaşmış mülkiyetli alanlardan oluşan ilk 3 etabı için hazırlanan ve 25 Mart 2021 tarihinde onaylanan imar planlarına, askı sürecinde yapılan itirazların bir kısmı uygun bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı itirazlar üzerine imar planlarını revize ederek 16 Temmuz itibari ile yeniden askıya çıkardı.

55 METRELİK YOL 25 METREYE DÜŞÜRÜLDÜ

Plan açıklama raporunda, Yeniköy ve Tayakadın’n yerleşik alan merkezlerinde ulaşım kurgusunun revize edilerek yerleşim dokusunun korunmasının sağlandığı belirtildi.

Yeniköy mahallesindeki yerleşik alanların, Kıyı Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde yeniden değerlendirilip yeni kullanım kararları ve ulaşım şeması oluşturulduğu kaydedildi.

Tayakadın mahallesi merkezinden geçen 55 metrelik yol güzergahının, yerleşik alan merkezindeki mevcut konut dokusu korunacak şekilde revize edildiği aktarıldı.

Tayakadın’ın kuzeyine konumlandırılan üniversite alanının bir kısmı açık ve kapalı spor tesisi olarak planlandı. Yeniköy Mahallesi’nden geçen 55.50 metre genişliğindeki yol 25 metre olarak değiştirildi.

AĞAÇLANDIRILACAK ALANLAR MEZARLIK OLABİLECEK

Yeni plana göre yerleşik alanların etrafında ek ağaçlandırılacak alan ve kullanım kararları belirlendi. Ağaçlandırılacak alanlar görüş alınmak kaydıyla mezarlık olarak kullanılabilecek. Bu alanlara emsal 0.10, ibadet yeri hariç yükseklik 9.50 metre yapılanma koşullarında bağımsız birim alanı 250 metrekareyi geçmemek kaydıyla defin işlemleri için idari tesis binaları, güvenlik binası, morg, gasilhane, otopark yapılabilecek.

GOLF SAHASI, KAFE-BAR

Planlama alanına 53 bin 648 metrekarelik ‘günübirlik tesis alanı’ eklendi. Bu alan, kıyı kenar çizgisinin sahil şeridinin ikinci 50 metresinin içinde planlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com