İŞ DAVALARI (MAHKEMELERİ) NEDİR?

İşçi davaları nedir? İşçiler iş veren ve iş veren vekilleri arasında gelişen her türlü hukuk uyuşmazlıklarına iş mahkemeleri bakmakla görevlidir. İş hukukundan kaynaklı olan tüm tespit davaları iş mahkemelerinde görülür.

İş Mahkemelerinin Görevleri Nelerdir 

  • İş mahkemelerinin görevleri iş ilişkisinden kaynaklı tüm uyumsuzluklarda açılan her türlü dava hakkında yargılama yapmaktır. Bu görev sadece iş mahkemelerine aittir. İş mahkemelerinin görevleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;
  • İşçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı alacaklarına ilişkin davalar iş mahkemelerinde görülür.
  • Ücret, fazla mesai ve yıllık ücretli izin gibi tüm alacak davalarına iş mahkemeleri bakmakla yükümlüdür.
  • İş kazasından kaynaklanan tüm davalara iş mahkemeleri bakar.
  • Maluliyet ya da ölüm nedeni ile açılan tüm tazminat davaları iş mahkemelerinde görülür.
  • İş hukukundan kaynaklanan yaşlılık aylığı, emekliliğe hak kazanıldığına dair tespit davaları iş mahkemelerinde görülür.
  • Şe iade davalarına iş mahkemeleri bakar.
  • İş ve sosyal güvenlik mevzuatından kaynaklanan uyuşmazlıklara iş mahkemeleri bakar.
  • Eğer diğer özel kanunlar özellikle iş mahkemelerini yetkili kılmışsa iş mahkemeleri bu özel kanunların verdiği tüm görevleri yerine getirmek zorundadır.

İş Mahkemelerinde En Fazla Açılan Davalar Nelerdir?

İş mahkemelerinde en çok açılan davalar iş davalarıdır. Bunlardan sıklıkla görülen davalar iş ve çalışma ilişkisinden meydana gelen alacak ve tazminat davaları ve bir diğeri ise hizmet tespit davalarıdır.

Tazminat Davaları:

Tazminat davaları, İş mahkemelerinde en dikkat çeken ve sıklıkla görülen davaların başında yer alır. Çalışma ve iş ilişkisinden veya iş akdinin feshinden kaynaklı alacak ve tazminat davalarıdır. Bu tür davalarda maaş, fazla mesai, hafta tatili, genel tatil ücretleri, yıllık ücretli izin alacakları, ihbar ve kıdem tazminatları talep edilir. İşçi alacakları ile ilgili iş davaları ve hizmet tespiti ile ilgili iş davalarıdır.

Hizmet Tespit Davaları:

Hizmet tespit davaları, sigortalı sayılan bir işte olmasına rağmen sigorta bildirimi yapılmadan veya sigorta primi yatırılmadan çalışan işçilerin, sigortalı sayılmak için açtıkları davalar hizmet tespit davalarıdır. Çalışan sigortasız çalışarak geçirdiği zamanın son tarihinden başlayarak 5 yıl içerisinde hizmetin tespiti davasını açmalıdır.

Av. Gulay Aksoy 

Website: gulayaksoy.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com