Halktan Kuruyemiş Ve Kuruyemiş ÇeşitleriKuruyemiş, günlük hayatta sık sık kullanılan besin kategorisi içerisinde yer alır. Her mevsim tüketilebilen ve her ortama uygunluk sağlayan besleyici besinler olarak bilinmektedir. Kuruyemişler, protein, mineral ve vitamin açısından zengin olan besinler olarak bilinmektedir.Boyutları oldukça  küçük olmasına rağmen fazla tüketildiği zaman zararlı bir hale gelebilmektedir. Bu sebepten dolayı tüketimi oldukça önemli olan bir konudur. Kuruyemişler, düzenli ve yeterli miktarda tüketilmelidir. Vücut için gerekli olan proteinleri ve vitaminleri sağlamada etkili olan bir besindir. Bu sebepten dolayı kuruyemiş günlük hayat içerisinde en çok tercih edilen besinlerden biri olarak bilinmektedir. Bir diğer konu olan kuruyemiş ve kuruyemiş çeşitleri sağlığa faydaları açısından farklılık gösterir. Çeşitlerine göre vücut içinde yarar sağladığı alanlar da farklıdır. Halktan Pazar Kuruyemiş ve Kuruyemiş Çeşitleri Hakkında BilgiHalktan; şekerleme, baharat, lokum, yöresel tatlar, bitki çayları, kuru meyve, kuruyemiş ve kuruyemiş çeşitleri gibi pek çok ürünün hizmetini veren bir firma olarak bilinmektedir. İçeriğinde pek çok ürünü bulmak ve farklı çeşitler hakkında bilgi almak mümkündür. İçeriğinde hediyelik ürünlerin de yer aldığı kategorisi bulunan Halktan, kuruyemiş ve kuruyemiş çeşitleri hizmetini de sağlamaktadır.En taze ve mevsiminde olan kuruyemiş ve kuruyemiş çeşitleri kaliteli bir şekilde müşterilerine sunmaktadır. Kuruyemiş, bilindiği üzere insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu yönü bulunan besinlerden biridir. Halktan Pazar’da kaju, badem, ay çekirdeği, fındık, leblebi, ceviz, kabak çekirdeği, fıstık ve hepsinin karışımı olan karışık çerezi bünyesinde bulundurmaktadır. Halktan Pazar Kuruyemiş ve Kuruyemiş Çeşitleri Nelerdir?Halktan Pazar’da, ceviz, fındık, kaju, badem, kabak çekirdeği, fıstık ve ay çekirdeği gibi kuruyemiş ve kuruyemiş çeşitleri satışını yapmaktadır. Halktan kuruyemiş çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Kaju, kaju ağacından olan ve bu ağaçta olan Amasya elmasına benzer bir meyve olarak bilinir. Kaju çerezi olarak adlandırılan kısmı bu meyvenin uç tarafı olarak bilinmektedir. K, E, C, B12  ve B6 vitaminleri açısından oldukça zengin olan bir besindir. Bu sayede yalnızca lezzetli olmasıyla içeriği sayesinde de oldukça dikkat çeken bir kuruyemiş çeşidi olarak bilinir.    Siniri ve sağlıklı kası desteklemektedir. İçerisinde ciddi bir miktarda magnezyum bulunmaktadır. Bilindiği üzere magnezyum yetişkinlerin gün içerisinde alması gereken bir vitamindir. Kolesterolü düşürür ve protein kaynağı olarak bilinir. Kemik yapısını destekler. Halktan Pazar kaju kuruyemişini özenli bir şekilde hazırlar ve ağırlığına göre, çiğ ya da kavrulmuş olmasına göre fiyatlandırıp satışını sunmaktadır. 

  2. Ceviz, ağaçta yetişen bir kuruyemiş olmasının yanı sıra kendine özgü bir kokusu bulunmaktadır. Üretimi eskilere dayanan bir kuruyemiştir ve tıp alanında da kullanımı zaman içerisinde yaygınlaşmıştır. Vücudun ihtiyacı olan omega-3 yağ asidi yaklaşık %85 kadarı karşılamaktadır. Cevizin olduğu kadar ağacının ve yaprağının da şifa dolu olduğu bilinmektedir. Kalın gövdesinin yardımı ile birlikte mobilyacılık alanında da kullanılmaktadır. Ceviz içerisinde E vitamini, fosfor, magnezyum, çinko, demir ve folik asit bulunmaktadır. Vitamin, mineral ve lifler ile birlikte sağlıklı yağları içerisinde barındırmaktadır. Bunların yanı sıra tadı ile de oldukça sık tercih edilmektedir. Halktan Pazar’da kabuklu ya da kabuksuz ceviz seçeneklerine rastlamak mümkündür. 

  3. Fındık, genel olarak Karadeniz Bölgesi’nde yetişen bir kuruyemiş çeşidi olarak bilinir. Hem sağlığa faydası hem de lezzeti açısından çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle fındığın çiğ olanı sağlık açısından daha önemli olduğunun altı çizilmektedir. Kemik sağlığına, kanser hastalarına, bağışıklığı güçlendirme ve kalp, damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarında fayda sağlayan bir besin olarak bilinmektedir. Vücutta yer alan damarların tıkanmasının önüne geçmektedir. Sağlık için önemli olan kuruyemiş ve kuruyemiş çeşitleri açısından ön plana çıkmaktadır. 

  4. Badem, ılıman iklimin yaygın olduğu yerlerde yetişen bir kuruyemiş çeşidi olarak bilinir. Badem, bir ara öğün olarak tüketilmesinin yanı sıra yağı da hm yemeklere hem de kozmetik alanında kullanılmaktadır. Badem, fosfor, magnezyum, E vitamini, kalsiyum açısından zengin olan bir besindir. Diğer kuruyemiş ve kuruyemiş çeşitleri ile karşılaştırıldığı zaman besin değerleri açısından ön plana çıkan bir besindir. Kanser gibi ciddi sağlık sorunların önüne geçmektedir ve stresin önüne geçer. Bunun yanı sıra kolesterol, kabızlık ve kemik sağlığı gibi pek çok çok geniş çaplı faydası olduğu bilinmektedir. Besinlerin emilmesini hızlı bir şekilde sağlaması için badem uygun bir yiyecektir.     5. Antep fıstığı, doğal bir vitamin deposu olarak bilinmektedir. Ağaç meyvesinin grubunda yer alan bir kuruyemiştir ve kozmetik alanında da sık sık kullanılmaktadır. Tüketim alanı ise genel olarak yemek ve tatlıcılık sektörlerinde olarak bilinir. Kozmetik ve ilaç gibi alanlarda ve bazı hastalıkların tedavi aşamalarında kullanılmaktadır. Bir E vitamini deposudur ve ilde oldukça olumlu etkiler sunar. Halktan Pazar bünyesinde tuzlu ya da tuzsuz fıstık, soslu fıstık, kabuklu ya da kabuksuz olarak sınıflandırılmıştır. 

  5. Ay çekirdeği, en çok kullanılan kuruyemişlerden biri olarak bilinir. Cildi geliştirmede ve kan dolaşımını hızlandırmada fayda sağlamaktadır. Damar hastalıklarına iyi gelmesinin yanı sıra kolesterolü de dengelemektedir. Tuzlu ve tuzsuz olarak ayrılmaktadır.

  6. Kabak çekirdeği, çok güçlü bir antioksidandır ve kanseri önleyen bir besin olarak bilinir. Genel anlamda pek çok faydası bulunmaktadır. Mümkün oldukça tüketmek önemlidir. Halktan Pazar, Nevşehir, Edirne gibi illerin kabak çekirdeklerinin satışını gerçekleştirmektedir. 

Etiketler