Geri Dönüşüm Şirketi

Dünya üzerinde çıkan her yenilik geri dönüşüm sektöründe etkilemektedir. Bu yeniliklere gerekli cevabı verebilmek adına yakından takip etmek önemlidir. Eğer yeniliklere ayak uyduramaz ise ülkemizin geri kalacağını hiç unutmayalım çevrenin korunması için de ülkeler arasında birçok anlaşmalar imzalanıyor. Örnek vermek gerekirse Paris iklim sözleşmesi de en temel bir bu alanda örnektir. Türkiye çevreyi ve doğayı korumak adına bu anlaşmalara hem imzalamıştır. Hem de elinden gelen görevlerini yapmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Bazı sektörler firmalar ve şirketler vardır ki bu alana doğrudan fayda sağlarlar.

Bunlar arasında geri dönüşüm sanayi siniz oldukça sayabiliriz. Geri dönüşüm sanayisinin faydaları ülke ekonomisinin daha iyi bir seviyeye gelmesini için birçok adımları uygulamaktadırlar. Örnek vermek gerekirse firmaların ve bireylerin doğan rica eden istifa ettikleri kullandıkları her türlü eşyayı tekrardan geri dönüşüme getirerek imha ederek olmadın başka bir ürün hakkında yani ürünü görüşmesi için bir fayda sağlamış olurlar. Geri dönüşüm sanayisinin bu en temel görevinin yanı sıra doğada birikecek olan atık plastikler ve buna benzer birçok atıkların da önüne geçilmiş olur. Çünkü atıklar çevreye atılmaz biriktirilir ve tekrardan bir pazar para kazanılacağını bilinci her insanlar arasında yayılır ise bu hem geri dönüşüm sanayisi ne fayda sağlar.

Hem de buna benzer olarak diğer şirketler için de iyi gelir kaynağı olur. Aslında birçok kişiye ve devletlere görevler düşmektedir. Bunlar arasında en önemli görev ise aileye düşmektedir. Toplumun en temel yapı taşı ailedir. Eğer çocuklara doğru eğitimler verilirse çevrenin korunması adına gelecek nesillerin de daha az problem yaşamasını sağlamış oluruz.

Bu nedenle çevre ve doğayı korumak adına en önemli görevlerimiz arasında yer alacak olan çevre bilinci için geri dönüşüm sanayisine şimdiden önem vermeliyiz. Geri dönüşüm sanayisi diğer ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de genellikle kendi sitelerine kurdukları gibi belli başlı sanayi bölgeleri de yapmışlardır.

Örnek vermek gerekirse Gebze’de geri dönüşümcüler karton atık kağıt sanayi si bulunmaktadır. Oradaki şirketler kimisi atık yağ ima eder kimisi karton kimisi sert metaller kimisi ise plastik atıkları imha eder yani yapı ve işleyiş birbirlerinden farklıdır.

Bu nedenle geri dönüşüm sanayisinde çeşitliliğin olması birden fazla iş kolunu getirir. Bir de her firma her işi yapamaz burada bilgi ve tecrübe de gerekir. Ayrı olarak merkezi yönetimde bunlar için belli başlı sertifikalar sunmuştur. Yani bu sertifikaları alabilmek için de firmalar belli başlı konuları yerine getirmeleri gerekiyor. Böylece daha profesyonel kişilerin bu mesleği sürdürmesi sağlanmış oluyor. İleriye dönük bu sektörün kazancını şimdiden daha fazla olacağını düşünüyor ve görüyoruz. Bu nedenle ülkemiz için daha fazla bu alana yatırım yapmalı ve gençlere ve biraz da diğer nesilleri de bilgilendirmeniz yerinde olacaktır. Bazen sınav zamanında öğrenciler soru sorarlar hangi mesleği seçmeliyiz veya hangi meslekte gelir var.

İşte bu gibi soruların cevaplarını dan bir tanesi geri dönüşüm olabilir. Pekgöz görünmeyen yani göz önünde bulundurur mu? Yani bu mesleklerde kişiler topladıkları demirleri ve uğurda metalleri belli bir kaç aşamadan sonra piyasaya satıyorlar. Buradan gelir elde ediyorlar ve bu geliri önemli düzeyde devamlı artan periyotta olduğunu gözlemliyoruz. Bu nedenle demir çelik sektörünün gelişmesinin öyle her zaman artan periyotlu ilerler. Çünkü bir ürün elde etmiyorlar. Yeni bir ürün yapmıyorlar. Ürün yapmadıkları için var olan metalleri veya kağıtları ima ederek tekrardan piyaz kullanımı için geri kazanım sağlıyorlar.

Gençlerin bizim konumuz daki buraya kadarki önemi bu mesleği seçmelerinin temel yönlendirmenizi sebebi ileride de ekonomilerin iyi olması için bu gibi meslek dallarına göz önünde bulundurmaları veya bu gibi alanlara da yönelmelerini tavsiye ederiz.Çünkü bu gibi meslek dalları pek göz önüne alınmıyor ama ileride de çok ciddi gelir kayıplarının önüne açacağını şimdiden düşünüyoruz. Mühendis olmak için çok fazla çaba sarf eden bu gençler halbuki başka göz önüne almayan mesleklere yönelttiler veya ara eleman olsalar demir çelik sanayisindeki gibi veya çevre teknikeri gibi daha fazla kazanç elde edebilirler. Yani çok fazla tercih edilen meslekler çok fazla rekabetin olduğu mesleklerdir ve bunlar bir şirkette veya firmada çalışan elemanlar olacaktır. Ama geri kazanım firmalarında atık yönetim tesislerinde bir firma kuran kişiler veya çocuklarımız diyelim hayata daha fazla ileride atacaklardır. Ama elbette ki ki çok fazladır. Kazançların her birini kaybedebilirler. Çok ciddiyim mali darbe alabilirler. Kazancın gelirim fazla olduğu alanlarda ve alanların kazandığını gözlemliyoruz. Bu nedenle risk almadan gelir elde edemeyiz. Bu çocuklar için de geçerlidir bu nedenle bu gibi işlemlere dikkat etmek neden önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com