Guncel

Cumhurbaşkanlığı’ndan örtülü harcamada rekor

Cumhurbaşkanlığının örtülü ödenek harcaması haziranda 463 milyon TL ile rekor kırdı. 6 ayda örtülü harcama 1 milyar 348 milyon TL oldu. Örtülü harcama, kanuna göre genellikle istihbarat ve savunma alanında kullanılıyor.

Cumhurbaşkanlığı’nın örtülü ödenek harcaması, haziranda 463,7 milyon TL ile aylık bazda rekor kırdı. Haziran 2020’de 223,9 milyon TL olan örtülü harcama, yıllık bazda yüzde 107 oranında arttı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bugün açıkladığı merkezi bütçe istatistiklerine göre, ‘gizli hizmet giderleri’ olarak adlandırılan örtülü harcama, 2021 yılının ilk yarısında 1 milyar 348 milyon TL’ye ulaştı.

Geçen senenin ilk yarısında 1 milyar 8 milyon TL olan örtülü harcama, yıllık bazda yüzde 33,7 oranında artmış oldu.

Haziran 2020’de 19,4 milyar TL olan aylık merkezi bütçe açığı, Haziran 2021’de 25 milyar TL olmuştu.

ÖRTÜLÜ ÖDENEK NEDİR?

5018 sayılı ‘Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun’ 24. maddesinde ‘örtülü ödenek’ tanımlanıyor.

Madde 24’te “Örtülü ödenek; kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, Devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleri ile Devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili Devlet ve Hükümet icapları için kullanılmak üzere Cumhurbaşkanlığı bütçesine konulan ödenektir” ifadesi yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com