Banka Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Banka vadeli mevduat hesabı ile kazanç elde etmenin en büyük avantajı risksiz oluşu. Nakitinizi vadeli hesaba yatırırken vade sonunda elinizde ne kadar ekstra para geleceğini bilirsiniz. Rizikodan haz almayan bir yatırımcı iseniz vadeli mevduat hesabı en ideal bir yatırım aracı olacaktır.

Mevduat Faiz Oranları

Vadeli mevduat faiz oranları bankadan bankaya değişir. Mevcut oranlar belli olduğu ve hesap kitap yapma olanağınız olduğu için vade bitiminde, bankanın verdiği faiz oranına göre, anaparanıza ne kadar faiz getirisi geçeceğini bilirsiniz.

Vade Çeşitleri

Her bankanın uyguladığı vade de birbirinden farklı olabilir. Ancak genel itibari ile aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık vadeler uygulanmaktadır. Bütün vadelerin birbirinden farklı faiz oranları olabilir. Farklı bankalar gün üzerinden de vade belirleyebilir. Biriktirme hesabı olarak da isimlendirilen bu hesapla ilgili detayları bir Birikim Hesabı Nedir adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz. Vadeli mevduata göre faiz miktarlarını analiz ederek sizin için en karlı vadenin hangisi olacağına karar verebilirsiniz.

Vadeli mevduatta stopaj kesintisi

Vadeli mevduat hesabı ile elde ettiğiniz kazançtan %15’e kadar kesinti alınmaktadır. Bu kesintiye kazancınız üzerinden verdiğiniz gelir vergisi olarak adlandırabiliriz. Alınan bu vergi devlete ödenmektedir. Kesinti miktarı vadeye göre değişiklik göstermektedir. Vade uzadıkça stopaj oranı düşmektedir.

Kaynak  : https://pararehber.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com