İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Azerbaycan Nahçıvan Devlet Üniversitesi Bölümleri

Azerbaycan Nahçıvan Devlet Üniversitesi Bölümleri

admin admin -
35

Azerbaycan Nahçıvan Devlet Üniversitesi Bölümleri

Azerbaycan Nahçıvan Devlet Üniversitesi (NDSU), Kafkasya bölgesinin ve eski Sovyetler Birliği’nin en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversite, Azerbaycan dilinde Gence olarak da bilinen Nahçıvan şehrinde bulunmaktadır. Üniversite 1958 yılında kurulmuştur ve eğitim, hukuk, beşeri bilimler, bilim, ekonomi ve yabancı diller dahil olmak üzere yedi akademik bölüme sahiptir. Üniversitenin altı fakültesi, on dokuz bölümü ve altmış sekiz laboratuvarı bulunmaktadır. Üniversitenin ayrıca tıp merkezi ve sanat merkezi vardır.

 NDSU, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ndeki tek üniversitedir. Bu özerk cumhuriyet Azerbaycan’da bulunuyor ve daha önce İran’ın bir parçasıydı. Nahçıvan, başta kayısı ve nektarin olmak üzere meyve bahçeleriyle ünlüdür. Kaliteli şarap üreten şarap imalathaneleri ile de tanınır. Nahçıvan, gelişen kültürel geleneklere sahip hem kentsel alanlara hem de kırsal bölgelere sahiptir. Üniversite, Nahçıvan’ın kültürel mirasını koruyarak ve kimliğini tanıtarak Nahçıvan’ın gençlerine yüksek eğitim vermektedir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi (NDFÜ), 7 Eylül 1958’de Azerbaycan SSC Bakanlar Kurulu’nun emriyle kurulmuştur. Bu karar, cumhuriyetin bakanlar kurulu başkanı Abulfaz Eliyasov’un katıldığı bir konferansta alındı. Konferans, Nahçıvan’da üniversite statüsünde bir eğitim merkezi kurulmasına karar verdi. Bu sırada Bakü, Gence ve Sumgayıt’ta (her ikisi de Azerbaycan’da) iki üniversite daha üniversite statüsüne sahip eğitim merkezleri olarak belirlendi. Bu nedenle, Nahçıvan o dönemde en büyük yüksek öğrenim merkezlerinden biri haline geldi.

Bugün Nahçıvan Devlet Üniversitesi‘nde (NDFÜ) on bir fakülte bulunmaktadır: hukuk, eğitim, beşeri bilimler, bilim ve teknoloji, ekonomi, yönetim-yönetim ve ekonomi-pazarlama coğrafya-haritacılık ve haritacılık-ölçüm-haritalama teknolojisi-haritacılık, tarım-tarım-bahçecilik-çiçekçilik; pedagoji; ve yabancı diller. Bu on bir bölümden altısı – hukuk, eğitim, beşeri bilimler, fen bilimleri – yüksek lisans düzeyinde, beşi – ekonomi yönetimi-yönetim-ekonomi-pazarlama – lisans düzeyindedir. Üniversite bünyesinde ayrıca altı enstitü vardır: Devlet komisyonları; Sosyal Bilimler İktisat Enstitüsü; Coğrafya Enstitüsü; Tarım Bilimleri Enstitüsü; ve Pedagoji Enstitüsü.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi toplam 3200 kişilik altı kütüphaneye sahiptir. Bu kütüphaneler Azerbaycan’ın her yerinden ve Kafkasya bölgesindeki diğer ülkelerden gelen öğrenciler tarafından kullanılmaktadır. Her bölümün toplam 900 koltuk kapasiteli kendi kütüphanesi vardır; Ayrıca personel için 500 kişilik bir kütüphane bulunmaktadır. Ayrıca her biri 650 kişilik iki okuma salonu bulunmaktadır. Bu eğitim tesislerine ek olarak, elli yüzücüyü aynı anda ağırlayabilen on iki kulvarlı olimpik yüzme havuzu, otuz üç ve on üç kişilik bayan voleybol ve basketbol sahaları gibi spor tesisleri bulunmaktadır.Nahçivan Devlet Üniversitesi’ne devam edebilmek için, lise denklik belgeleri veya genel orta öğretim diplomaları (matematik voksal) için final sınavından yaklaşık üç ay önce lise danışmanlarına başvuruda bulunulması gerekir. Lise denklik sertifikaları veya genel orta öğretim diplomaları (matematik voksal) alındıktan sonra, öğrenciler doğrudan yerel okulların kabul ofisleri aracılığıyla veya doğrudan yerel makamlar aracılığıyla üniversiteye devam etmek için başvurabilirler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir