İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Nahçıvan Üniversitesi Eğitim

Nahçıvan Üniversitesi Eğitim

admin admin -
20

Nahçıvan Üniversitesi Eğitim

Nahçıvan Üniversitesi (NU), 1970 yılında ülkenin dokuzuncu üniversitesi olarak kapılarını açmıştır. Şu anda altı fakültesi vardır ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin beş ilinde yaklaşık 50.000 öğrenciye yüksek öğrenim sunmaktadır. Nahçıvan Üniversitesi, bilimsel ve araştırma yönelimli özerk bir yüksek öğretim kurumudur. Lisans ve lisansüstü programlar sunar ve Azerbaycan Cumhuriyeti ile Uluslararası Üniversiteler Konsorsiyumu (IUC) tarafından tanınır.

 Nahçıvan Üniversitesi, 50.000’den fazla öğrencisi ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin en büyük üniversitesidir. Hem lisans hem de lisansüstü programlar için kurulmuştur. Şu anda altı fakültesi vardır: ekonomi ve yönetim, beşeri bilimler, hukuk, doğa bilimleri ve teknoloji ve eğitim. Ayrıca bir milyonun üzerinde cilt içeren bir merkez kütüphanesi vardır. Nahçivan Üniversitesi’nde daha iyi hizmet verebilmek için akreditasyon ofisi ve uluslararası işbirliği ofisi bulunmaktadır.

Fakülteler, üniversitelerin temel organizasyon birimleridir; her fakülte birkaç bölümden oluşur. Nahçivan Üniversitesi’nde ekonomi ve yönetim, beşeri bilimler, hukuk, doğa bilimleri ve teknoloji, eğitim ve eğitim-pedagoji olmak üzere altı fakülte bulunmaktadır. Her fakülte birkaç bölümden oluşur; her bölümün birkaç alt bölümü vardır. Nahçivan Üniversitesi bünyesinde araştırmaların yapıldığı enstitüler de bulunmaktadır; bir rektörün başkanlığında bir müdürlük ve bir dekan yardımcılarından oluşan bir ekipten oluşur.

Nahçivan Üniversitesi kampüsünde tüm öğrencilerine ücretsiz eğitimin yanı sıra öğretim üyelerine ücretsiz yemek imkanı sağlamaktadır. Nahçivan Üniversitesi çalışanları aracılığıyla kampüste gerekli tüm çalışmalar yapılır; elektrik, su, ısıtma, ulaşım ve sıhhi tesisat bakımları ile kampüsteki her bina için güvenlik sistemlerini içerir. Ayrıca kampüste öğrencilerin ücretsiz yemek yiyebilecekleri 15 restoran bulunmaktadır.

Nahçivan Üniversitesi, öğrencilere ve öğretim üyelerine ücretsiz hizmet vermenin yanı sıra ücretsiz barınma sağlayarak öğrencilerinin refahını da gözetmektedir. 6.000’den fazla öğrenciyi herhangi bir kiralama veya hizmet bedeli ödemeden barındıran 15 yurt bulunmaktadır. Her yurtta ayrıca öğrencilerin dersler arasında dinlenebilecekleri oturma odaları vardır; öğrencilerin ödevlerini yapabilecekleri etüt odaları da bulunmaktadır. Nahçivan Üniversitesi, öğrencilerinin ücretsiz olarak spor yapabilecekleri spor kulüpleri de bulundurmaktadır.

 Nahçivan Üniversitesi, altı fakültesi ve 50.000’den fazla öğrencisi ile Azerbaycan’ın en büyük üniversitelerinden biridir. Tüm öğrencilerine kampüste ücretsiz eğitimin yanı sıra öğretim üyelerine de ücretsiz yemek imkânı sağlamakta; bu, yeni öğrencilerin finansal kaygılar olmadan üniversite kurslarına katılmasını kolaylaştırır. Ayrıca üniversite çalışanları, yeni öğrencilerin barınma ve yemek masrafı endişesi olmadan üniversite kurslarına hızlı bir şekilde katılabilmeleri için kampüste gerekli tüm çalışmaları yapmaktadır. Nahçivan Üniversitesi, öğrencilerine veya öğretim üyelerine hiçbir ücret ödemeden yüksek standartlarda hizmet sunarak yüksek öğrenimi sosyal ve ekonomik durum gözetmeksizin herkesin erişimine açar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir