İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Uydu Türksat 6A SpaceX Tesisinde İncelendi

Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Uydu Türksat 6A SpaceX Tesisinde İncelendi

Haber Haber -
12

Bakan Uraloğlu, SpaceX Tesislerinde İncelemelerde Bulundu

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın fırlatma töreni için ABD’ye giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, SpaceX firmasının Texas eyaletinin Brownsville şehrinde bulunan tesisinde incelemelerde bulundu. Burada ana üretim alanlarını gezen Uraloğlu, yapılan çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

SpaceX Tesisleri Hakkında Değerlendirme

Bakan Uraloğlu, ziyaretinin ardından yaptığı değerlendirmede SpaceX’in ana üretim tesislerinin teknoloji, mühendislik ve alın terinin buluştuğu yer olduğunu vurguladı. “Starship roketi ile 60 alçak yörünge uydusunu buradan aynı anda fırlatabilecekler” diyen Uraloğlu, SpaceX’in roketlerini ürettiği ana üretim tesislerini gezdiklerini ve bu tesislerde teknoloji, mühendislik, alın teri ve emeğin bulunduğunu belirtti.

Türksat 6A Uydusu ve Gelecek Hedefler

Türksat 6A uydusunun fırlatılması sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmadığını ifade eden Uraloğlu, uydunun bütün aşamalarda başarıyla yerine getirildiğini belirtti. Uraloğlu, “Türksat 6A’yı beraberce, ülke olarak yaptık ve uzaya gönderdik. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi ve desteğiyle daha fazla uzay projelerine imza atacağız” dedi.

Uzay Vatanımıza Sahip Çıkacağız

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin uzay çalışmalarında ilerlemek adına önemli adımlar attıklarını ve Türksat 6A gibi başarılı projelerin ardından yeni projelerle uzayda daha da etkin olacaklarını vurguladı. Türksat 6A’nın ardından daha büyük hedeflere yürüyeceklerini belirten Uraloğlu, Türkiye’nin uzay vatanına sahip çıkmaya devam edeceğini söyledi.

İlgili Yazılar