İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye, Çoban İstihdamında Yabancı Çözümler Arıyor

Türkiye, Çoban İstihdamında Yabancı Çözümler Arıyor

Haber Haber -
17

TÜDKİYEB Genel Başkanı: Türkiye Acilen 150 Bin Çobana İhtiyaç Duyuyor

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Türkiye’de çoban ihtiyacının artmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, Türkiye’nin acilen 150 bin çobana ihtiyaç duyduğunu belirterek, hükümetin Afganistan ve Türk Cumhuriyetleri ile yabancı çoban istihdamı için görüşmeler yaptığını ifade etti. Ayrıca güvenlik sorununa dikkat çekerek, çalıştırılan yabancı çobanların gerçek kimliklerinin bilinmediğine vurgu yaptı.

Yerli Çobanların Desteklenmesi İsteniyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın açıklamalarının ardından TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, yerli çobanların desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Sürü yöneticiliği” mesleğinin teşvik edilmesi gerektiğini belirtti. Çelik, ayrıca yabancı çobanların, kayıtları ve güvenceleri olmadan çalıştırılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Çobanlık Mesleği ve Yabancı İstihdamı

Nihat Çelik, Türkiye’de çoban ihtiyacının karşılanması için hükümetin Afganistan ve Türk Cumhuriyetleri ile görüştüğünü belirterek, yabancı çoban istihdamıyla ilgili yasal düzenlemelerin önemine dikkat çekti. Ayrıca Çelik, sosyal medyada dolaşan çoban maaşlarıyla ilgili iddiaların gerçeklikle bağdaşmadığını söyledi.

Çelik, Türkiye’de çoban sorununun çözümü için hükümetin yürüttüğü çalışmaların kendilerine güven verdiğini ve bu sayede sektöre yatırım yapmanın önündeki engellerin kalkacağını belirtti.

İlgili Yazılar