İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Asağı Ücrete Ara Zam Yapılacak mı?

Asağı Ücrete Ara Zam Yapılacak mı?

Haber Haber -
9

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanından Açıklamalar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete ara zam yapılmayacağını belirtti. Yeni asgari ücret için aralıkta bir araya gelinerek karar verileceği ifade edildi.

Enflasyonla Mücadele Öncelikli

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, asgari ücrete temmuz ayında artış yapılmayacağını, hükümetin enflasyonla mücadeleyi önceliklendirdiklerini belirtti. Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmayacağını ifade etti.

Asgari Ücret Zammı Yapılmazsa Erimenin Sürecek

Eğer asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılmazsa, 17.002 liralık asgari ücretin alım gücünün 13.552 liraya gerileyeceği öngörülüyor. Tüketici enflasyonunun yükselmesiyle alım gücünde ciddi bir düşüş yaşanabilir.

Geçmiş Yıllarda Yapılan Ara Zamlar

Enflasyonun etkisiyle 2022 ve 2023 yıllarında asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapıldı. 2023 yılında asgari ücrete %34 oranında ara zam yapıldı ve asgari ücret 11.402 TL’ye yükseltildi.

CHP’den Asgari Ücrete Tepki

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, asgari ücrete zam yapılması gerektiğini vurgulayarak Türkiye’deki ekonomik koşullara dikkat çekti. Özel, asgari ücretin güncellenmesi ve enflasyon oranında artış yapılması gerektiğini belirtti.

Meclis’te Oylamada Reddedildi

TBMM Genel Kurulunda, CHP, DEM Parti, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin asgari ücrete ilişkin önerileri AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Muhalefet partileri, asgari ücret ve yoksullukla ilgili önerilerini kabul ettiremedi.

İlgili Yazılar