İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan Kooperatifler Günü Açıklaması

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan Kooperatifler Günü Açıklaması

Haber Haber -
14

Bakan Bolat, Türkiye’deki Kooperatifler Hakkında Bilgi Verdi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Uluslararası Kooperatifler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de Ticaret, Tarım ve Orman ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıklarının görev alanlarında faaliyet gösteren yaklaşık 50 bin kooperatiften 35 bininin aktif durumda olduğunu belirtti. Bolat, Türkiye’de 1138 kadın kooperatifi bulunduğunu ve bakanlığının görev alanında 40 türün üzerinde kooperatif faaliyet gösterdiğini aktardı.

KOOP-DES ile Desteklenen Kooperatiflere Hibe Sağlandı

Bakan Bolat, 2020 yılından kurulan KOOP-DES programı hakkında bilgi vererek, kadın kooperatifleri özelinde yatırım projelerini desteklemek amacıyla hayata geçirildiğini açıkladı. Program kapsamında, 2020-2024 döneminde 714 kooperatifin 757 projesine toplamda 96 milyon 966 bin lira hibe sağlandığını söyledi.

Öncelik Kadın ve Engellilerin Oluşturduğu Kooperatiflerde

Bakan Bolat, kooperatiflerin makine-ekipman ve demirbaş alımı, nitelikli personel istihdamı ve fuar katılım desteği gibi konularda da başvuru yapabildiğini ve hibeden faydalanabildiğini belirtti. Program ile desteklenen kooperatiflerin çoğunluğunun gıda, tekstil, tarım, eğitim, sanat ve kafeterya işletmeciliği gibi sektörlerde faaliyet gösterdiğini vurguladı.

Bakanlık, Kooperatifçilik Alanında Farkındalık Oluşturmaya Devam Ediyor

Bakan Bolat, Bakanlık olarak e-ticaret, ihracat, kadın kooperatifleri ve Kooperatif Bilgi Sistemi konularında eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerine devam ettiklerini belirtti. Ayrıca, sosyal kooperatifçilik, yenilenebilir enerji ve kampüs kooperatifleri gibi alanlarda da gelişimin sağlanması amacıyla çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

İlgili Yazılar