İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İTO Başkanı Şekib Avdagiç: Çin’den İthal Edilen Otomobillere İlave Gümrük Vergisi Olumlu Bir Adım

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: Çin’den İthal Edilen Otomobillere İlave Gümrük Vergisi Olumlu Bir Adım

Haber Haber -
9

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Çin’den ithal edilen otomobillere ilave gümrük vergisi kararını değerlendirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Ticaret Bakanlığının, yerli üretimin iç pazardaki payının yükseltilmesi ve korunması amacıyla Çin menşeli benzinli ve hibrit binek otomobillere ithalat değerinin yüzde 40’ı veya 7 bin dolar/adetin yüksek olanı şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanması kararına olumlu yaklaştı.

Avdagiç’in Açıklamaları

Avdagiç, Çin’den ithal edilen binek otomobillere karşı otomotiv endüstrisini koruyacak zorunlu bir adım olarak nitelendirdiği ilave gümrük vergisi kararını desteklediklerini belirtirken, Türkiye’nin genel ithalatında ilk grup ülkelerden biri olan Çin’e karşı endüstrilerini korumalarının normal olduğunu vurguladı.

Avdagiç, ayrıca otomotiv sektöründe yerli üretimin rekabet gücünün artırılması ve Avrupa pazarındaki payın korunması için alınan kararın doğru bir adım olduğunu söyledi. Avdagiç, Türkiye’nin otomotiv endüstrisini güçlendirip milli üretime odaklandıkça ilave ithalat vergisi gibi tedbirlere ihtiyacın azalacağını da belirtti.

Avrupa Komisyonu ve Çin

Avdagiç, Avrupa Komisyonu’nun elektrikli araçlar için benzer bir uygulamaya gideceğini de hatırlatarak, Türkiye’nin otomotiv endüstrisini korumak için gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceğini ifade etti. Ayrıca, Çin markalarına Türkiye’de yatırım yapmaları için ilave verginin bir mesaj olduğunu belirterek, hükümetin bu tür yatırımlara destek vereceğine inandığını söyledi.

Avdagiç, Türkiye’nin dünya çapında eşsiz bir tedarik güvenliği ve maliyet avantajına sahip olduğunu vurgulayarak, gümrük savaşlarının AB ile Gümrük Birliği anlaşmasını güncellemeye ve yeni serbest ticaret anlaşmalarını hızla devreye almaya teşvik etti.

İlgili Yazılar