İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çin, PwC’ye Rekor Düzeyde Para Cezası Vermeyi Değerlendiriyor

Çin, PwC’ye Rekor Düzeyde Para Cezası Vermeyi Değerlendiriyor

Haber Haber -
34

Çin, Zor Durumdaki China Evergrande Group’un Denetçisine Para Cezası Verebilir

Çin, mali denetçisi PricewaterhouseCoopers’a (PwC) rekor düzeyde para cezası vermeyi ve denetçinin Çin’deki bazı faaliyetlerini askıya almayı değerlendiriyor.

PwC’ye En Az 1 Milyar Yuan Para Cezası Verilmesi Bekleniyor

Bloomberg haber ajansında yer alan bilgilere göre, para cezasının en az 1 milyar yuan, yani 138 milyon dolar olabileceği belirtiliyor. PwC’nin Çin anakarasındaki bazı faaliyetlerinin durdurulmasının da mümkün olabileceği ifade ediliyor.

Çin Maliye Bakanlığı Cezayı Bu Hafta Açıklayabilir

Haberde, konu hakkında bilgi sahibi kişilere dayandırılarak, Çin Maliye Bakanlığı’nın cezayı bu hafta açıklayabileceği bildiriliyor. PwC ve Çin Maliye Bakanlığı şu anda konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamış durumda.

PwC’nin Evergrande ile İlgili Denetim Sorunları

Çin’deki en büyük gayrimenkul geliştirme ve inşaat şirketi olan Evergrande’ye bağlı ana şirket Hengda’nın gerçek satış gelirlerini yanlış gösterdiği ortaya çıktıktan sonra PwC’nin denetim süreci sorgulanmaya başlanmıştı. PwC, 14 yıl boyunca Evergrande’nin mali denetçiliğini yaptıktan sonra 2023 yılında görevi bırakmıştı.

Evergrande’nin Tasfiyesine Karar Verilmişti

Hong Kong mahkemesi, yabancı alacaklılara borçlarını iki yıldır ödeyemeyen Evergrande’nin tasfiyesine karar vermişti. Bu kararın ardından PwC, denetim süreciyle ilgili aleyhine inceleme başlatılmıştı.

İlgili Yazılar