İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İspanya’da Sahipsiz Hayvanlarla Mücadelede Yeni Yöntemler

İspanya’da Sahipsiz Hayvanlarla Mücadelede Yeni Yöntemler

Haber Haber -
31

2023 Verilerine Göre Sahipsiz Hayvan Sayısında Artış

İspanya’da sivil toplum örgütü Affinty Vakfı’nın verilerine göre, her yıl 200 binden fazla kedi ve köpek, sahiplerinin hayatını kaybetmesi veya onlara bakamaması nedeniyle sokağa terk ediliyor. Bu sayı, 2023’te 280 binle rekor seviyeye ulaştı.

Barınak Sayısında Artış ve Finansman Durumu

Ülke genelindeki barınakların sayısı son yıllarda belirgin şekilde artırılarak 500’e yaklaştı. Bu barınakların yüzde 60 kadarı özel, geri kalanı da kamu tarafından finanse ediliyor. Genelde kırsal alanlarda bulunan köpek barınakları, derme çatma olsa da asgari hizmeti veriyor.

Yeni Yasal Düzenlemeler ve Uygulamalar

İspanya’da daha önce uygulanan yöntemde, sahipsiz köpekler barınaklara götürüldüklerinde saldırganlık hallerinin devam etmesi halinde belli bir süre sonra uyutuluyordu. Ancak 2023’te çıkarılan bir yasayla bu uygulama yasaklandı. Yeni yasa ile köpekler sadece belirli durumlarda uyutulabiliyor ve belediyelere barınak yapma zorunluluğu getirildi. Ayrıca tasma olmadan köpek dolaştırmanın da yasaklandığı belirtildi.

Barınaklardaki Dönüşüm ve Bakım Süreçleri

İspanya’da terk edilen köpek sayısının azalmadığı ancak artık daha fazla yatırım, gönüllü yardımları ve barınakların olduğu belirtiliyor. Barınaklarda bakımın daha iyi hale geldiği, köpeklerin daha güvenli bir ortamda bulunduğu vurgulanıyor. Barınaklarda köpekler için faaliyet, egzersiz ve oyun alanları oluşturulmaya özen gösteriliyor.

İlgili Yazılar