İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Alman Araştırmacılar, Yenilikçi Malzeme ile Binaların Işık ve Isı Yönetimini Geliştiriyor

Alman Araştırmacılar, Yenilikçi Malzeme ile Binaların Işık ve Isı Yönetimini Geliştiriyor

Haber Haber -
37

Polimer Bazlı Mikro-Fotonik Malzeme: PMMM Nedir?

Almanya’daki Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden bir ekip, binaların enerji tasarrufu açısından önemli olan doğal ışığı artırmak ve aşırı ısınmayı engellemek amacıyla yeni bir malzeme geliştirdi. Bu malzeme, polimer bazlı mikro-fotonik çok fonksiyonlu metamateryal (PMMM) adını taşıyor. PMMM, saç telinin 10’da biri kadar ince silikon piramitlerden oluşuyor.

PMMM’nin Özellikleri Nelerdir?

PMMM, Güneş ışığını cam gibi hapsetmek yerine ısıyı uzun dalgalar halindeki kızılötesi radyasyon şeklinde serbest bırakarak binanın iç mekanının daha serin olmasını sağlıyor. Malzeme, ortam sıcaklığının yaklaşık 6 derece altına düşebiliyor ve %95 oranında ışığı geçiriyor. Ayrıca, PMMM’nin sahip olduğu küçük piramitler sayesinde binaya düşen ışığın yüzde 73’ünü etrafa dağıtarak parlamayı azaltıyor ve iç mekanın daha zor görülmesini sağlıyor.

PMMM’nin Avantajları Nelerdir?

PMMM’nin kendini temizleme özelliği, lotus yapraklarındaki mekanizmaya benzer şekilde çalışıyor. Malzemedeki piramitler, yüzeye düşen suyun damlacıklar oluşturarak temizlik yapmasını sağlayarak bakımı kolaylaştırıp dayanıklılığını artırıyor. Araştırmacılar, bu çevre dostu polimer malzemenin sürdürülebilir yapıların önünü açabileceğini ve klimaya duyulan ihtiyacı azaltarak enerji tasarrufu sağlayabileceğini belirtiyor.

İlgili Yazılar