İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. UAD, Güney Afrika’nın İsrail Aleyhine Açtığı “Soykırım” Davasında Ek Tedbir Kararını Açıklayacak

UAD, Güney Afrika’nın İsrail Aleyhine Açtığı “Soykırım” Davasında Ek Tedbir Kararını Açıklayacak

Haber Haber -
31

UAD, Ek İhtiyati Tedbir Taleplerine İlişkin Kararını Açıklayacak

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail aleyhine açtığı “soykırım” davasında, İsrail’in Refah ve Gazze genelindeki askeri operasyonlarını durdurmasını da içeren ek ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin kararını bugün TSİ 16.00’da açıklayacağını duyurdu. Açıklamada, tedbir kararının kamuya açık oturumda Divan Başkanı Lübnanlı Yargıç Nawaf Salam tarafından okunacağı kaydedildi.

Güney Afrika’nın Ek Tedbir Talepleri

Güney Afrika’nın talepleri Gazze geneline ilişkin olmasının yanı sıra özellikle İsrail’in Refah’taki operasyonlarının durdurulmasının önemine dikkati çekti. Güney Afrika, Gazze’deki İsrailli askerlerin tahliye bölgelerini ve kalan tüm Filistinlileri meşru hedef olarak gördüğü “imha bölgeleri” olarak tanımladığına işaret ederek, Divan’dan İsrail’in askeri operasyonlarını sonlandırmasına hükmetmesini istedi.

İsrail’in Savunması ve Güney Afrika’nın Talepleri

İsrail adına söz alan uluslararası hukuktan sorumlu Başsavcı Yardımcısı Gilad Noam, Güney Afrika’nın iddialarının yersiz olduğunu savunarak, “Trajik bir savaş yaşanıyor ancak ortada bir soykırım yok.” iddiasında bulundu. Güney Afrika’nın talepleri arasında İsrail’in Refah’taki askeri saldırılarını durdurması ve Gazze’deki durumu incelemek için sivil toplum kuruluşlarına engelsiz erişim sağlaması bulunuyor.

UAD’de İsrail Aleyhine Açılan Soykırım Davası

Güney Afrika Cumhuriyeti, 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık 2023’te İsrail aleyhine UAD’de dava açmıştı. Güney Afrika’nın İsrail’e karşı alınmasını talep ettiği yeni tedbirler arasında İsrail’in Refah’taki askeri saldırılarını durdurması ve Gazze’ye engelsiz erişimi sağlaması yer alıyor.

İlgili Yazılar