İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Havalimanlarındaki Güvenlik Kontrollerine Yönelik Düzenleme

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Havalimanlarındaki Güvenlik Kontrollerine Yönelik Düzenleme

Haber Haber -
21

Bakan Uraloğlu: Yolcular Cihazla ve Elle Aranacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, havalimanlarında güvenlik kontrolleri konusunda önemli bir düzenlemeye gidileceğini duyurdu. Yapılan açıklamalara göre, havalimanı girişlerinde tüm yolcuların cihazla aranacağı belirtildi. Cihazla yapılan aramanın yetersiz olduğu durumlarda ise elle arama yapılacağı ifade edildi. Bakan Uraloğlu ayrıca, kendisinin veya eşyasının elle aranmasını kabul etmeyen yolcunun uçağa kabul edilmeyeceğini vurguladı.

Özel Güvenlik Personeli Eşya ve Bagajlarda Arama Yapabilecek

Bakan Uraloğlu’nun açıklamalarına göre, havacılık güvenliğiyle sınırlı olmak üzere özel güvenlik personelinin genel kolluk nezaretinde eşya, bagaj ve kargolarda arama yapabilmesi de düşünülüyor. Bu adımın havacılık güvenliğini artırmaya yönelik olduğu belirtiliyor.

Gemi Kaynaklı Emisyonlara Yönelik Yeni Düzenlemeler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, gemi kaynaklı emisyonların azaltılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Emisyon Fiyatlandırma Sistemi kuracaklarını duyurdu. Türk bayraklı ve Türk sahipli deniz ticaret filosunun emisyonlarını azaltarak faaliyetlerine devam etmesini sağlamak amacıyla bu düzenlemenin yapılacağını belirtti.

Emisyon Fiyatlandırma Gelirleri Yeşil Denizcilik İçin Kullanılacak

Bakan Uraloğlu, elde edilen emisyon fiyatlandırması gelirlerinin deniz taşımacılığı alanında kullanılacağını ifade etti. Bu gelirlerin, yeşil denizcilik için araştırma, geliştirme, dönüşüm ve yeni gemi inşa faaliyetlerini desteklemek amacıyla özel ödenek olarak kullanılacağı belirtildi.

Dijital Liman İşlemleri

Bakan Uraloğlu’nun açıklamalarına göre, Denizde Can ve Mal Koruma Hakkında Kanunu kapsamında limanlara giriş ve çıkış işlemlerinin dijital olarak gerçekleştirilebileceği bilgisi verildi. Bu düzenlemeyle işlemlerin daha hızlı ve verimli bir şekilde yapılması hedefleniyor.

İlgili Yazılar