İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Avrupa’daki Alman Hamam Böceği Asya’dan mı Geliyor?

Avrupa’daki Alman Hamam Böceği Asya’dan mı Geliyor?

Haber Haber -
19

Yapılan Araştırmaya Göre Alman Hamam Böceği’nin Kökeni

‘Proceedings of the National Academy of Sciences’ dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, Avrupa’da 250 yıl önce kaydedilen ve “Alman hamam böceği” olarak da bilinen Blattella germanica türünün aslında Asya’dan gelmiş olabileceği belirtildi.

Genetik İncelemelere Dayanan Bulgular

Araştırmacılar, 17 farklı ülkeden 281 hamam böceği türünün genetik yapısını inceleyerek, Blattella germanica türünün yaklaşık 2,100 yıl önce Asya’da yaşayan Blattella asahinai türünden evrimleşmiş olabileceğini tahmin ediyorlar.

Araştırmacıların Açıklamaları

Araştırmacılar arasında yer alan Batı Avustralya Üniversitesi’nden Theo Evans, Cosmos dergisine yaptığı açıklamada, “Alman hamam böceği gen dizisinin, Blattella asahinai türüyle uyumlu olduğunu ve Asya’ya özgü olduğunu” belirtti. Ayrıca, Evans, böceklerin ticari ve askeri hareketliliklerle Orta Doğu ve Avrupa’ya ulaştığını ve sonrasında dünyanın diğer bölgelerine yayıldığını ifade etti.

Evans ayrıca, Alman hamam böceklerinin evrimleşerek gece aktif hale gelip gün boyunca saklandıklarını, ayrıca uçmayı bıraktıklarını ve böylece hayatta kalmayı başardıklarını belirtti.

İlgili Yazılar