İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Gelir İdaresi Başkanlığı Engelliler İçin Vergi Rehberi Hazırladı

Gelir İdaresi Başkanlığı Engelliler İçin Vergi Rehberi Hazırladı

Haber Haber -
12

Engellilere Vergi İndirimi ve Avantajlar Sağlanıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, Engelliler Haftası kapsamında, “Engelliler İçin Vergi Rehberi”ni yayınladı. Bu rehberle engellilere çeşitli vergi avantajları ve indirimleri sağlanıyor.

Engellilik Derecesine Göre İndirimler Belirleniyor

Çalışma gücünün kaybı yüzdesine göre engelliler, birinci, ikinci ve üçüncü derece engelli olarak değerlendiriliyor. Bu derecelere göre; birinci derece engellilere aylık 6.900 TL, ikinci derece engellilere 4.000 TL, üçüncü derece engellilere ise 1.700 TL engellilik indirimi uygulanıyor.

Engellilere Gümrük Vergisi Muafiyeti

Engellilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla özel olarak üretilen araçlar ve eşyalar ile motorlu kara vasıtalarına gümrük vergisi muafiyeti tanınıyor. Engellilik derecesi yüzde 90 ve üzerinde olanlara ÖTV istisnası sağlanıyor.

MTV, KDV ve Emlak Vergisi İndirimleri

Engellilerin taşıtları ve özel tertibatlı araçları Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden (MTV) ve KDV’den istisna tutulurken, emlak vergisinde de kolaylık sağlanıyor. Ayrıca, engellilere özel olarak üretilmiş araç-gereçlerin ve özel bilgisayar programlarının teslimi KDV’den muaf tutuluyor.

EVİS ile Kolay İşlemler

Engelli Vergi İndirim Sistemi (EVİS) sayesinde, engelli vatandaşlar vergi indirimi işlemlerini elektronik ortamda takip edebiliyor. 2023 yılında toplam 89.106 başvurunun yapıldığı EVİS sistemiyle, engellilere hızlı ve kolay bir şekilde hizmet veriliyor.

İlgili Yazılar