İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzmir Merkezli Nitelikli Dolandırıcılık Şebekesi Çökertildi

İzmir Merkezli Nitelikli Dolandırıcılık Şebekesi Çökertildi

Haber Haber -
11

Lüks Villalar Kiralanarak Dolandırıcılık Yapıyorlardı

İzmir merkezli 3 ilde, jandarma ekipleri lüks villalar kiralayarak bilişim sistemleri üzerinden ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçuna karışan şebekeyi çökertti. Operasyonda, dizi ve filmlerde oynayan bir oyuncu, 17 yaşındaki ‘Zeus’ kod adlı hacker ve firari olan 47 suçtan aranan şebeke lideri de gözaltına alındı.

Villalarda Faaliyet Gösteriyorlardı

İzmir İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, siber suçlara yönelik yürüttüğü soruşturma sonucunda, şebekenin İzmir merkezli Aydın ve Balıkesir illerinde faaliyet gösterdiğini belirledi. Lüks villalar kiralayarak kurdukları sistemlerle vatandaşları dolandıran şebekenin faaliyetleri jandarma tarafından sonlandırıldı.

Operasyonda Komandolar da Görev Aldı

Belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonda jandarma ekiplerine komandolar da destek verdi. Çeşme ilçesindeki bir villada yapılan operasyonda, şüphelilerin koruma amaçlı ‘Pitbull’ cinsi köpekleri bulundu. Veteriner eşliğinde gerçekleştirilen operasyonda, köpekler sakinleştirici ile etkisiz hale getirilerek güvenlik sağlandı.

Çete Lideri 47 Suçtan Aranıyordu

Operasyonda ele geçirilen materyaller arasında 23 dizüstü bilgisayar, 44 tuşlu telefon, 36 sim kart, 2 masaüstü bilgisayar, 1 ‘call center’ cihazı, 17 USB hafıza kartı, uyuşturucu madde ve hassas terazi yer alıyordu. Gözaltına alınan 11 şüpheli, işlemlerin ardından adliyeye sevk edilecek.

İlgili Yazılar