İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Gen Tedavisi ile İşitme Kaybı Tedavisinde Çığır Açan Gelişme

Gen Tedavisi ile İşitme Kaybı Tedavisinde Çığır Açan Gelişme

Haber Haber -
20

Opal Sandy’nin İşitme Yeteneği Geri Kazanmaya Başladı

Opal Sandy, birinci yaş günü öncesinde başlayan gen tedavisi sayesinde altı ay sonra mucizevi bir ilerleme kaydetti. Artık fısıltıları duyabilen Opal, “Anne” ve “Baba” gibi kelimeleri söyleyebilir hale geldi.

Gen Tedavisi ile Kalıtsal İşitme Engeli Tedavisi

Sandy’nin kulak içine uygulanan gen infüzyonu tedavisi, kalıtsal sağırlığa yol açan hasarlı DNA’yı değiştirerek büyük bir başarı elde etti. İspanya, İngiltere ve ABD’de test aşamasındaki bu tedavi, Opal gibi birçok hastada umut olmaya başladı.

Koklear İmplant ve Gen Tedavisi Combo

Sandy’nin beş yaşındaki ablası Nora’nın koklear implant cihazıyla desteklenen işitme yeteneği, aileye umut vermişti. Ancak Opal’in gen tedavisi ile işitme kaybı tedavisinde yeni bir dönem başladı. Sağ kulağına gen tedavisi, sol kulağına ise koklear implant yerleştirilen Opal, kısa sürede yüksek sesleri duymaya başladı.

Uzmanlar, Gen Tedavisinin Diğer İşitme Kaybı Türlerinde de Etkili Olabileceğini Belirtiyor

Cambridge’deki Addenbrooke Hastanesi’nde yapılan kontrollerde, gen tedavisi uygulanan kulağın kısık sesleri bile neredeyse normal şekilde işitebildiği belirlendi. Uzmanlar, bu tedavinin ileri derece işitme kaybı türlerinde de etkili olabileceğine inanıyor.

İlgili Yazılar