İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Brent Petrol Fiyatlarındaki Yükselişin Arkasındaki Nedenler

Brent Petrol Fiyatlarındaki Yükselişin Arkasındaki Nedenler

Haber Haber -
16

Brent Petrol Fiyatı Günü Yükselişle Tamamladı

Dün 84,34 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 83,88 dolar seviyesinde tamamladı. Saat 09.42 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,72 artışla 84,48 dolara yükseldi.

Petrol Fiyatlarındaki Artışın Sebepleri

Fiyat artışında, dünyanın en çok petrol tüketen ülkelerinde talebin arttığına işaret eden veriler ve Orta Doğu’da devam eden gerginlik nedeniyle petrol arzının olumsuz etkilenebileceği endişeleri belirleyici oldu. ABD’de ticari ham petrol stoklarının azalması ve ham petrol ithalatındaki artış da fiyatları destekledi.

Çin’de geçen ay ham petrol dış alımının artması ve OPEC’in olumlu talep görünümü öngörüsü de fiyatları etkiledi. Orta Doğu’daki çatışmaların petrol arzını sekteye uğratma endişesi fiyatları yükseltmeye devam ediyor.

Orta Doğu’daki Saldırılar ve Ateşkes Çağrıları

Yemen’de Husilerin açıkladığı saldırılar ve İsrail ile yaşanan gerginlikler petrol fiyatlarını etkiledi. Ateşkes çağrılarına rağmen Hamas ve İsrail arasındaki anlaşmazlıklar devam ediyor.

Teknik Analiz ve Öngörüler

Brent petrolde teknik olarak 84,87 ile 85,40 dolar aralığının direnç, 83,62 ile 82,73 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar