İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. ABD’nin Uzay Araştırmalarındaki Bütçe Kısıntıları

ABD’nin Uzay Araştırmalarındaki Bütçe Kısıntıları

Haber Haber -
18

NASA’nın İddialı Uzay Araştırmaları Risk Altında

Amerika Birleşik Devletleri’nde Temsilciler Meclisi’nde 2024 mali yılı bütçesi konusunda yaşanan anlaşmazlık, NASA’nın uzay araştırmalarını olumsuz etkileyebilir.

Evreni Keşfetme Hayalleri ve Bütçe Kesintileri

Science News dergisinde yer alan makalede, “Evreni keşfetme hayalleri, ABD’deki bütçe kesintilerinin sert gerçekliğiyle çarpıştı” ifadesiyle, NASA’nın bütçe kısıntılarına dikkat çekildi.

Kongredeki Bütçe Anlaşmazlığı

ABD Kongresi’nde yaşanan uzun süreli tartışmalar sonucunda onaylanan 2024 bütçesinde NASA’ya yapılan kesintiler, Mars çalışmalarını ve diğer gezegen bilimi araştırmalarını etkiledi.

NASA yetkilileri, bütçe kısıntıları nedeniyle zorlu bir dönemden geçtiklerini belirterek, aldıkları paranın bilimsel çalışmalara harcanacağını vurguladı. Ancak bu durum, diğer gezegenlere yapılan sondaj çalışmalarının ertelenmesine ve California’daki bir laboratuvardaki personel sayısının azaltılmasına neden oldu.

NASA’nın 2024 Bütçesi

2024 bütçesinde NASA’ya yapılan kesintilerle birlikte, geçen yıla göre yüzde 2 azalma yaşandı ve talep edilen fonun yüzde 8,5’i kadar daha az kaynak ayrıldı. Ancak NASA, 24 milyar 875 milyon dolarlık bütçe ile çalışmalarına devam etmek zorunda kaldı.

İlgili Yazılar