İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TCMB Başkanı Fatih Karahan, Enflasyon Raporunu Açıkladı

TCMB Başkanı Fatih Karahan, Enflasyon Raporunu Açıkladı

Haber Haber -
15

TCMB Başkanı Karahan, Asgari Ücrete İlişkin Açıklamalarda Bulundu

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Rapor, asgari ücrete ilişkin zam tartışmalarına da ışık tuttu. Raporda, “ücret güncellemesi olmamasının reel birim ücretler kanalıyla dezenflasyon sürecini destekleyeceği” belirtildi.

Asgari Ücret Artışı ve Dezenflasyon Süreci

Raporda yer alan değerlendirmelerde, 2023 yılında nominal ücret artış oranının geçmiş yıllara göre daha yüksek olmasının, asgari ücret ayarlamalarının sıklığı ve geçmiş enflasyona endeksleme davranışının etkili olduğu vurgulandı. Ayrıca, asgari ücret artışının yurt içi talebi desteklediği ancak ilave ücret güncellemesi olmamasının reel birim ücretler kanalıyla dezenflasyon sürecini destekleyeceği ifade edildi.

Karahan’dan Asgari Ücret Mesajı

Karahan, asgari ücretle ilgili soruları yanıtlarken, “Asgari ücret TCMB uhdesinde bir konu değil. Tavsiye verilmesi de söz konusu değil.” açıklamasında bulundu. Ücretlilerin yüksek enflasyondan dolayı erimesi konusuna da değinen Karahan, “Bizim birinci yapmamız gereken şey kalıcı şekilde fiyat istikrarını sağlamak. Enflasyonu düşürürsek zaten kalıcı refah artışı olacaktır.” şeklinde konuştu. Ücretlerin enflasyonist olmayacak şekilde, sağlıklı bir şekilde artmaya devam edeceğini belirtti.

İlgili Yazılar