İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Doğu Karadeniz İhracatında Büyüme Devam Ediyor

Doğu Karadeniz İhracatında Büyüme Devam Ediyor

Haber Haber -
15

DKİB Başkanı Saffet Kalyoncu’dan İhracat Rakamları

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yaptığı açıklamada bölgenin başarılı ihracat rakamlarını paylaştı.

Detaylar

Kalyoncu, Trabzon’dan 408 milyon 859 bin, Rize’den 68 milyon 837 bin, Artvin’den 30 milyon 57 bin ve Gümüşhane’den 17 milyon 747 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade etti.

En fazla ihracat yapılan sektörlerin başında 258 milyon 101 bin 314 dolarla fındık geldiğini belirten Kalyoncu, su ürünleri ve mamulleri, yaş meyve sebzeler, maden ve metaller ile taşıt araçları ve yan sanayi sektörlerinin de ihracatta önemli rol oynadığını dile getirdi.

Ülke Bazında İhracat Bilgileri

Kalyoncu, Doğu Karadeniz’den 120 ülkeye ihracat yapıldığını vurgulayarak, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkenin İtalya, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Almanya ve Çin olduğunu belirtti.

Kalyoncu, Çin’e yapılan ihracatta %46, Gürcistan’a %19, Almanya’ya ise %1 oranında artış yaşandığını sözlerine ekledi. Bölge ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre %4 arttığını da kaydetti.

Önemli Ülkelere Artan İhracat

Geçen yıla göre Vietnam, Japonya, Güney Kore, İzlanda, Finlandiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka, Ürdün, Çekya, Tunus ve Estonya gibi ülkelere ihracatta önemli artışlar yaşandığını ifade eden Kalyoncu, ayrıca İzlanda, Venezuela, Sri Lanka, Moğolistan, Bahreyn, Palau, Filipinler, Mayotte, Umman gibi ülkelere de dış satım yapıldığını bildirdi.

İlgili Yazılar