İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Öfkenin Kalp Krizi Riskine Etkisi Araştırıldı

Öfkenin Kalp Krizi Riskine Etkisi Araştırıldı

Haber Haber -
22

Öfkenin Damar Genişlemesine Etkisi İncelendi

Araştırmacılar, öfkenin kalp krizi riskine nasıl katkıda bulunduğunu anlamak için çalışmalar yürüttü. Bireylerin olumsuz duygular yaşadıktan sonra damarlarının genişleyip genişlemediği, endotel hücrelerinin durumu ve kendini onarabilme kabiliyetleri incelendi.

280 Genç Erişkine Test Yapıldı

Çalışma kapsamında, kalp hastalığı veya ciddi ruh sağlığı sorunu olmayan 280 genç erişkine testler uygulandı. Kan basıncı, kalp atış hızı ölçümlerinin yanı sıra endotel hücre sağlığını belirlemek için laboratuvar testleri yapıldı.

Öfkenin Damarları Daralttığı Gözlendi

Testlerin ardından bireyler öfke, kaygı ve üzüntü hissi uyandıran anıları paylaştı. Öfke hissi uyandıran anıları hatırlayan bireylerin damarlarının genişleme kabiliyetinin azaldığı gözlendi. Öfke patlamalarının arterlerin sertleşmesini önlemekte önemli olduğu düşünülen genişleme işlevine zarar verebileceği belirlendi.

Öfkenin Kalp Krizi Riskiyle İlişkisi

Çalışmanın baş yazarı Dr. Daichi Shimbo, öfkenin arterlerin işlevini bozarak kalp krizi riskini artırdığını belirtti. Öfkenin damar genişleme yeteneğini bozabileceği ve uzun süreli öfke hissinin kalıcı hasara neden olabileceği vurgulandı.

Vazodilatasyon, kan damarlarının genişlemesi olarak tanımlanır. Kan damarlarının genişlemesi, vücuda oksijen ve besin taşınmasını artırır. Araştırmanın detayları Amerikan Kalp Birliği Dergisi’nde yayımlandı.

İlgili Yazılar