İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Tüm Ürünler İçin Barkod Etiketi

Tüm Ürünler İçin Barkod Etiketi

admin admin -
29

Tüm Ürünler İçin Barkod Etiketi

 

Barkod etiketi isim olarak belki birçoğuna yabancı gelebilir. Aslında günlük hayatta yüzlerce kez gördüğümüz ama dikkat etmediğimiz barkod nedir? Barkod ne işe yarar? Barkod çeşitleri nelerdir? Barkodlar nelerden üretilir? Bu sorunun cevabını bulmaz için yazımızı okumanız yeterli olacaktır.

 

BARKOD ETİKETİ NEDİR? NE İŞE YARAR?

 

           Barkod etiketi ürünlerde yer alan ürün fiyat ve bilgisini içeren etiketlerdir. Bu ürünler ürünün fiyat ve etiket bilgisini içerir. Bu sayede ürün okutulması daha hızlı olmakla beraber hata riski de en aza inecektir. Eski usülde hesap makinesi ile ya da zihin yolu ile fiyat hesaplamaları yapılırken hatalar oluyordu. Daha uzun süren hesaplamalarda geçen vakitlerde müşterilerin ve satıcıların vakit kaybetmelerine neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için barkod etiketi sistemi yakın tarihte hayatımıza girmiştir. Barkod etiketleri sayesinde ürün fiyatı ve bilgisi bir sistemde kayıtlı olarak tutulur. Daha sonra okutulduğunda fiyatı ve ürün bilgisi çok kolay bir şekilde öğrenilebilir. Bu sistem yakın dönemde çok faydalı bir buluş olarak hayatımıza girmiştir.

 

Özellikle müşteri potansiyeli yüksek olan alışveriş merkezleri, büyük marketler ve yoğun satış yapabilen diğer işletmelerde hem hızlı işlem yapılmasını hem de hesaplamalarda hata yapılması riskini en aza indiren barkod etiketi sistemi şu andan bütün ürünlerde kullanılabilmektedir. Tabi ürünlerin hepsine bu barkod etiketleri yapıştırılamıyor. Ürünlerin satışı, sayımı ve bilgisine kolayca ulaşan satıcılar daha kolay işlem yapmaktadır. Depolarda, mağaza ve marketlerde tek tek sayım sıkıntısı olmadan kaç ürün satıldığı, stokta satılan ürün bilgisi gibi birçok bilgi satıcılara kolaca verilebilir. Bu da zamandan ve enerjiden tasarruf anlamına gelmektedir. Bu aynı zamanda toptan satışlarda da aynı şekilde kolay bir işlem sunmaktadır. Toptan depolarda ürün sevkiyatı sayımı ve giden ürün bilgisi gibi birçok detay barkod etiketi sayesinde çok kısa sürede yapılabilmektedir.

 

BARKOD ETİKETİ NELERDEN ÜRETİLİR?

 

Barkod etiketi üretimi iki maddeden yapılmaktadır. Kâğıt bazlı olan barkod etiketleri ile plastik üretim olan barkod etiketleri piyasada bulunan etiketlerdir. Barkod etiketleri kağıt ya da plastik maddeden üretilir. İki farklı çeşitte üretilen bu ürünlerin birçok çeşidi bulunmaktadır tabi ki. Kaliteli ya da ucuz olsun, plastik ya da kâğıt olsun birçok çeşit ve kalite ürün bulunmaktadır.

 

BARKOD ETİKETİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 

Barkod baskı çeşitlerinden bahsedeceğiz ilk önce. Barkod baskı çeşitleri direk termal baskı ribon maliyetinin olmadığı yakılarak basılan çeşittir. Etiketlerin ömürleri çok uzun değildir. Kısa zamanda tüketilen ürünlerde uygun kullanım sağlar. Termal transfer baskı Ribon maliyeti bulunan plastik, velium ile dokuma şeklinde çeşitli baskı seçenekleri vardır. Bu barkod etiketinin ömrü daha uzun sürelidir. Direk termal baskı çeşidinde ise bu şekilde yazıcı alarak iki şekilde de baskı yapmanız mümkün olabilmektedir.

 

Barkod etiketleri çeşitlerinden

 

-Termal barkod etiket: dış faktörlerden rahatça etkilenebilen fazla dayanıklı olmayan, ribon baskı gerektirmeyen, ışıklara, ısıya ya da neme dayanamayan etiket çeşididir.

-Transfer barkod etiketi: Baskısı ribon ile yapılabilen yazıcılar kullanılarak yapılan etiketlerdir. Dışarıdan gelen faktörlere karşı dayanıklıdır.

-Wax Ribbon barkod etiketi: Kağıtlara ve kartonlara yapılabilen baskı çeşididir.

-Wax Resin Ribbon: Plastik, pvc, alüminyum ve poletilen malzemelere yapılan barkod çalışmasıdır. Dayanıklıdır.

-Resin Ribbon: Kıyafet ve diğer tekstil ürünlerinde bulunan kullanma ve yıkama talimatlarının yapıldığı baskıdır. Bu baskı da dayanıklı olarak üretilmektedir.

 

BARKOD ETİKETLERİNİ NEREDEN ALABİLİRSİNİZ?

 

Bu barkod etiketinde bulunan EAN kodları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğin içerisinde faaliyet gösteren Milli Mal Numaralama Merkezince talep edenlere verilmektedir. Bu kodu almak isteyen üreticiler Milli Mal Numaralama Merkezine üye olmalıdır. Aksi takdirde verilmemektedir. Verilen numaralar şirketlere aittir. Bu kodlar başka firmalar tarafından kullanılmaz.

 

Barkod etiketleri herkesin alıp kullanabileceği bir durum değildir tabi. Büyük işletmeler ve üreticiler tarafından kullanılır genellikle barkod etiketleri sistemi. Barkod etiketleri kodlama sistemi ile çalışır.

Kaynak: https://www.barkodetiketfirmalari.com/

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir