İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünya Bankası, Türkiye’ye Yeşil Sanayi İçin Önemli Bir Kredi Sağlıyor

Dünya Bankası, Türkiye’ye Yeşil Sanayi İçin Önemli Bir Kredi Sağlıyor

Haber Haber -
23

Dünya Bankası, Türkiye’ye Yenilikçi TIER Projesi İçin Kredi Sağlıyor

Dünya Bankası’nın Türkiye’ye sağladığı kredi anlaşması, TKYB Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Öztop ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Kerem Dönmez tarafından imzalandı.

Uzun Vadeli Finansman İmkanları Sağlanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı garantörlüğünde gerçekleşen kredi, TIER projesi kapsamında Türkiye’deki imalatçılar için uzun vadeli finansman olanakları sağlayacak.

Yeşil Dönüşüm ve Çevre Koruma Hedefleniyor

TIER projesi, Türkiye’deki imalat sektöründe çevre, iklim, üretkenlik, sağlık ve dirençlilik üzerinde olumsuz etkileri olan zararlı emisyonları azaltmayı amaçlıyor. Proje, sanayinin yeşil dönüşümü için gerekli finansmana erişimi kolaylaştırarak çevre dostu teknolojilerin kullanımını teşvik ediyor.

Hedefler ve Beklentiler

Proje kapsamında, parçacık madde emisyonlarının yüzde 40, azot oksit emisyonlarının yüzde 30 oranında azaltılması hedefleniyor. Ayrıca proje, yılda 220 bin ton sera gazı emisyonunu azaltmayı amaçlıyor.

Dünya Bankası Yetkilisinin Açıklamaları

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, projeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Sanayi sektöründen kaynaklı emisyonların azaltılması, Türkiye’nin sanayi işletmelerinin küresel piyasadaki rekabet güçlerinin artırılmasında çok büyük önem taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar