İdeal indirim – idealindirim.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fed’in Faiz İndirimleri ve Küresel Piyasalardaki Etkileri

Fed’in Faiz İndirimleri ve Küresel Piyasalardaki Etkileri

Haber Haber -
28

Fed’in Faiz İndirimleri Belirsizlik Yaratıyor

Federal Reserve’in faiz indirimlerinin zamanlaması ve büyüklüğü konusundaki belirsizlikler, pay piyasalarındaki risk iştahını olumsuz etkilemeye devam ediyor. ABD’de açıklanan makro ekonomik veriler, Fed’in faiz oranlarını düşürmek için acele etmeyeceğine yönelik öngörülerin güçlenmesiyle küresel piyasalarda negatif bir seyir izlendi.

Analistlerin Değerlendirmeleri

Analistler, beklenenden güçlü gelen enflasyon verilerinin Fed’in faiz indirimlerine haziranda başlayacağı umutlarını azalttığını belirtiyor. ABD Başkanı Joe Biden ise enflasyon verilerinin faiz indirimlerine başlamayı geciktirebileceğini ifade ederek Fed’in belirsizliğini vurguluyor.

Fed’in son toplantısına ait tutanaklar da banka yetkililerinin enflasyonun sürdürülebilir şekilde yüzde 2’ye ineceğine dair güvenlerini artırmadığını ortaya koyuyor. Bu durum piyasalarda belirsizliğe neden olurken, New York Fed Başkanı John Williams ve diğer Fed yetkilileri faiz indirimi konusunda temkinli bir yaklaşım sergiliyor.

Global Piyasalardaki Seyir

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi artarken, altın fiyatları ve petrol fiyatları da dalgalı bir seyir izledi. New York borsasında negatif bir tablo çizerken, bazı büyük bankaların açıkladığı bilançolar ve enflasyon endişeleri endeksleri aşağı çekti.

Avrupa ve Asya Piyasaları

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında Avrupa borsalarında satış baskısı görülürken, ECB Başkanı Christine Lagarde’ın faiz oranları konusundaki açıklamaları dikkat çekti. Asya piyasalarında ise Japonya ve Çin’de karışık bir seyir öne çıktı.

Yurt İçindeki Gelişmeler

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi tarihi zirvesini gördü ve yükselişini sürdürdü. Dolar/TL kuru ise haftayı yükselişle tamamladı. Dünya Bankası’nın Türkiye ekonomisi hakkındaki büyüme beklentileri ve raporu da takip edilen konular arasındaydı.

İlgili Yazılar